Słownik bukmacherski i terminów sportowych

Podczas przygody z bukmacherką napotykamy się na wiele niezrozumiałych dla początkującego gracza pojęć wywodzących się najczęściej z języka angielskiego. Stąd też zamieszczamy na naszej stronie alfabetycznie uporządkowaną listę terminów, których przyswojenie z pewnością przyniesie przyszłym typerom wiele korzyści!
Jeśli jakiegoś terminu brakuje w naszym słowniku bukmacherskim - poinformuj nas o tym Kontaktując się z redakcją.

"A"

Action – oznaczenie "akcja" – czyli, że wybrany zakład jest nadal ważny.

Ajax – jest to potocznie używany brytyjski slang określający opłatę za zakłady.

Akumulator – akumulator to inaczej zakład wielokrotny, kombinacyjny umożliwiający nam połączenie kilku wydarzeń na jednym kuponie. Wygrana na takim kuponie ustalana jest poprzez mnożenie stawki zakładu przez iloczyn wszystkich kursów. Zakłady tego typu pozwalają nam na wysokie wygrane jednak, warunkiem jest trafienie wszystkich wydarzeń.

Przykład:
Postawiłeś 100 zł na 3 wydarzenia o kursach 1.50, 1.80 i 2.50:
Twoją potencjalną wygraną obliczamy następująco:
1,50 x 1.80 x 2.50 x 100 --> 6,75 x 100 zł = 675  zł
Ewentualna wygrana wyniesie zatem 675 zł.

Amerykańskie kursy – tego rodzaju typy określane są "+" lub "-". +200 oznacza, że przy stawce 100 możemy uzyskać 200 j zysku.

Angles – jest to pojęcie, które oznacza wykorzystanie najświeższych informacji sportowych, zarówno z ogólnodostępnych jak i trudno dostępnych źródeł, w celu skuteczniejszego przewidywania wyników.

Ante Post – zakłady zawierane z czasowym wyprzedzeniem, np. przed rozpoczęciem rozgrywek Ligi Mistrzów bukmacherzy wystawiają zakład na końcowego triumfatora. 

All Weather Track – wpływ warunków pogodowych na wydarzenia sportowe

As - w tenisie as to prawidłowy serw, którego nie dotknęła rakieta przeciwnika. W takiej sytuacji serwujący zdobywa punkt.

Asian handicap – handicap azjatycki zakłada, że spotkanie zaczyna się od razu z dodatkowymi lub ujemnymi punktami dla danej drużyny. Takie rozwiązanie stwarza "lepsze warunki" teoretycznie słabszemu przeciwnikowi w zawodach sportowych w celu wyrównania jego szansy na końcowe zwycięstwo. Drużyna występująca jako słabsza, dzięki temu będzie na czele startu, z handicapem  przed faworytem. Z kolei drużyna silniejsza już od początku meczu będzie musiała odrabiać stratę, zaproponowaną nam przez bukmachera.

Arbitrage – to słowo już stopniowo wyszło z użycia na rzecz bardziej popularniejszego surebets.

Surebets jak i Arbitrage to inaczej pewny typ dający 100 % wygraną. Szczegóły – >surebets!

Awansujące - najwyżej notowane drużyny w niższej lidze, które awansują do wyższej ligi.

"B"

Back – jest to zakład szczególnie popularny na giełdach zakładów i odnosi się do zwycięstwa danej drużyny lub zawodnika (wygra).

Backed – mamy z nim do czynienia kiedy w selekcji otrzymujemy dużo zakładów, a ich kursy są skrócone w stosunku do wyników.

Bandy – dyscyplina sportowa, odpowiednik hokeja na lodzie, nieco się od niego różniąca.

Bankers – są to typy, które według danego gracza na pewno wygrają, inaczej pewniaki.

Beard – osoba, najczęściej przyjaciel lub znajomy, który obstawia zakłady, a jego tożsamość nie jest znana innym obstawiającym i bukmacherom.

Biuro zakładów – stara terminologia dzisiejszych naziemnych punktów bukmacherskich, używana zwłaszcza na wyspach brytyjskich, gdzie potocznie mówi się, że swoje biura mają takie firmy jak William Hill czy Ladbrokes.

Bismarck – pojęcie związane ze slangiem bukmacherskim, którym posługują się analitycy firm bukmacherskich. Oznacza "ulubieńca bukmacherów" – przegrane, które są źródłem zysków buka.

Buck – zakład za 100 dolarów.

Bukmacher – osoba, cała firma lub instytucja, która zawodowo zajmuje się przyjmowaniem zakładów sportowych. Z języka angielskiego słowo to pochodzi od dwuczłonowego bookmaker co w wolnym tłumaczeniu oznacza book – zakład; maker - robić, a więc oznacza osobę robiącą zakłady, czyli przyjmującą je.

Bookie – inaczej bukmacher, a więc osoba która przyjmuje zakłady i ustala kursy na zdarzenia.

Bonus powitalny – są to dodatkowe pieniądze, które oferują firmy bukmacherskie by przyciągnąć nowych klientów. Otrzymywane są one przy wpłacie określonego w regulaminie bonusu depozytu.

Przykład:
Bukmacher oferuje nam bonus 100 % od pierwszej wpłaty do 100 zł co oznacza, że:
Składając depozyt 100 zł otrzymujemy kolejne 100 zł na zakłady. W sumie na naszym koncie pojawia się kwota 200 zł, którą należy obrócić zgodnie z postanowieniami regulaminu, aby móc ją potem wypłacić.

Bottle – 2/1.

Break (snooker) - W snookerze break to całkowita liczba punktów zdobyta przez gracza podczas jednego podejścia do stołu.

Breeder`s Cup – zwany inaczej "pucharem hodowcy", doroczny prestiżowy wyścig 1- stopnia koni czystej krwi, odbywający się co roku w innym miejscu.

Bukmacher - osoba, firma lub organizacja przyjmująca zakłady graczy.

"C"

Chalk player – zawodnik, który w opinie ekspertów jest faworytem zakładów.

Carpet -  kurs 3/1.

Canadian – jest to zakład, w którego skład wchodzi 26 innych zakładów w 5 sekcjach: 10 podwójnych, 10 potrójnych, 5 poczwórnych i 1 piątkowy. Aby zakład uznać za trafiony co najmniej 2 gry muszą wyć wygrane.

Cash back – jest to zakład, za który bukmacher za obligował zwrócić nam pieniądze w przypadku przegranej. W wolnym tłumaczeniu oznacza "powrót kasy". Stawka maksymalnego zwrotu jest ustalona przez bukmachera w regulaminie.

Century – 100 funtów.

Circled game – wydarzenie sportowe na które kursy mogą być ograniczone, za limitowane przez różnego rodzaju przyczyny jak pogoda czy niepotwierdzone plotki na temat drużyny.

Combo – inaczej zwany jest zakładem wielokrotnym, złożonym, kombinacyjnym, akumulowanym w skład którego wchodzi kilka zdarzeń.

Comeback bonus – jest to bonus, mający na celu nakłonić klienta, który wcześniej skorzystał już z bonusu przysługującego nowym graczom i przegrał pieniądze do powrotu do gry u bukmachera.

Condition race – jest to wyścig konny, którego waga/wynik zależy od kilku warunków m.in rasy koni, wiek, płeć, rodzaj wyścigu.

Correct score betting – zakład którego właściwy wynik musi być przewidziany, szczególnie popularny przez graczy obstawiających piłkę, ze względu na ograniczoną liczbę wyników.

Coverowanie - (czyt. kowerować) jest to sposób obstawiania, który w przypadku wystąpienia zdarzenia niepożądanego dla gracza, daje zwrot części lub całości zainwestowanych środków.
Przykładowo zagraliśmy AKO z 4 zdarzeń. 3 z nich już skończyły się pomyślnie. Grając w przeciwną stronę na 4-te nie rozstrzygnięte zdarzenie coverujemy zagrany kupon AKO. Inaczej taka czynność zwana jest kontrowaniem zakładu.

Czyste konto - termin piłkarski oznaczający okres lub czas, w którym drużynie lub zawodnikowi nie strzelono bramki.

"D"

Death match – tą opcję stosuje się do zakładów w których co najmniej dwóch uczestników może uplasować się na tej samej pozycji. W przypadku takiej sytuacji stawka dzielona jest na pół to znaczy, że 50 % jej  jest wygrana, 50 % przegrana.

Dog – określenie stosowane najczęściej w tenisie, które odnosi się do zawodnika nie będącego faworytem meczu.

Dogrywka - gdy pod koniec meczu jest remis, zostanie rozegrana dogrywka, która trwa do momentu wygrania meczu przez jedną drużynę lub końca ustalonego czasu.

Dokładny wynik (DW) – rodzaj zakładu w którym typujemy na dokładny wynik danego meczu np. 1-0.

Doliczony czas gry - sędzia może dodać do gry czas stracony w wyniku zmiany zawodników, interwencji lekarskich lub innych przerw w grze. Ten czas jest nazywany doliczonym czasem gry i jest on dodawany na końcu spotkania.

Draw No Bet (DNB) – z angielskiego oznacza "remis – nie ma zakładu". Jest to rodzaj azjatyckiego handicapu, który w przypadku remisu w spotkaniu powoduje unieważnienie zakładu i zwrot stawki, za którą graliśmy. Innymi słowy jeśli typowana przez nas drużyna wygra – wygrywamy, jeśli zremisuje – zwracana jest nam stawka, jeśli przegra – przegrywamy.

"E"

Each Way – są to jedne z bardziej skomplikowanych zakładów. Zakład typu Each Way składa się z dwóch innych zakładów o tej samej stawce. W rzeczywistości polega on na tym, że jeden z tych zakładów odnosi się do zwycięzcy, drugi zaś do zajęcia określonego miejsca.

Przykład: Liga niemiecka:

Bayern Monachium – Mistrz Bundesligi; Typ – TAK;  Kurs: 2.50
Bayern Monachium -  Miejsce 1-3  ; Typ – TAK   Kurs: 1.50

Jeżeli postawimy tak skonstruowany zakład za 100 zł to w rzeczywistości postawimy 2 zakłady:

Bayern wygra Bundesligę po kursie 2.50; za 100 zł
Bayern zajmie miejsce 1-3 po kursie 1.50; za 100 zł

Z naszego konta zostanie więc pobrana suma 200 zł.

Evens - Kurs, w którym wygrana jest równa stawce (2.00).

Ex aequo  - jest to pojęcie które oznacza, że dwóch lub więcej zawodników zajmuje to samo miejsce, pozycję, lokatę itp.

"F"

Favourite – faworyt, którym może być zawodnik lub drużyna, który/która według bukmacherów ma większe szanse na wygraną.

Free Bet – jest to rodzaj bonusu oferowanego nam przez bukmachera. Polega on na przyznaniu zakładu bez ryzyka do określonej kwoty. Jeśli go wygramy pieniądze zostaną na naszym koncie, jeśli przegramy zostanie nam zwrócona stawka.

Fix – z angielskiego oznacza sfałszowany, ustalony z góry, ustawiony. Za fixy powszechnie uważa się mecze lub sytuacje ustawione, których celem jest uzyskanie korzyści finansowych.

Forest bet – zakład stosowany najczęściej w wyścigach konnych, który polega na wytypowaniu dwóch pierwszych pozycji w odpowiedniej kolejności.

FT – Skrót od angielskiego Full Time, co oznacza koniec regulaminowego czasu gry. Zakłady FT to zakłady na regulaminowy czas gry, bez wliczania dogrywki.

"G"

Giełda zakładów – jest miejscem w którym gracze mogą się zakładać między sobą za które giełda pobiera opłaty (prowizje) pełniąc rolę i funkcje powiernika. Za dokonanie świadczenia giełda zakładów pobiera prowizję od wygranych netto na rynku. Jeśli typer poniósł stratę netto na rynku, przegrywa tylko swoją stawkę.

Goalscorer – zakład na strzelca bramki w danym wydarzeniu.

Goliath – zwany inaczej "wielkim zakładem". Składa się 247 zakładów w 8 sekcjach: 28 podwójnych, 56 potrójnych, 28 szóstkowych, 8 siódemkowych i 1 ósemka. Aby otrzymać zwrot postawionych pieniędzy musimy wygrać co najmniej 2 selekcje.

Greenbook – jest to sytuacja zazwyczaj występująca na giełdzie zakładów, w której bez względu na wynik uzyskamy zysk lub w najgorszym razie wyjdziemy na "zero".

"H"

Handicap – to forma zakładów mająca na celu wyrównanie kursów pomiędzy zespołami dysponującymi różnym potencjałem sportowym. Polega on na tym, że jeśli jedna z drużyn lub zawodników jest uważany za powszechnie silniejszego od drugiego, bukmacherzy udzielają temu słabszemu pewną przewagę, która zostaje doliczana już na starcie meczu.

Handicap race – gonitwa koni, w której faworyt jest dodatkowo obciążony, aby szanse były wyrównane.

Head to Head – zakład typu head to head, to w rzeczywistości pojedynek między dwoma klubami lub zawodnikami. Może być on zawierany na konkretny turniej np Grand Prix na żużlu na rywalizację poszczególnych zawodników, bądź też na rywalizację drużyn w całym sezonie ligowym, na to która zajmie wyższą pozycję na finiszu rozgrywek.

Heinz – są to 63 zakłady zawarte w 6 selekcjach - 15 dwójkowych, 20 trójkowych, 15 czwórkowych, 6 piątkowych i 1 szóstkowy. Minimum 1 zakład musi być wygranych, aby otrzymać zwrot.

Home Run - w baseballu home run to sytuacja, gdy pałkarz obiegnie wszystkie bazy i wróci na bazę domową bez zatrzymywania się.

HT – skrót od angielskiego Half Time, co oznacza połowę czasu gry. Większość bukmacherów oferuje zakłady HT lub też HT/FT, czyli na wynik do połowy meczu i połowa/koniec.

H2H – zakład polegający na wytypowaniu zwycięzcy w danej parze zawodników.

"I"

Insider – informacja poufna, przeciek, który wyciekł do ogólnego obiegu np. podsłuchana wypowiedź zawodnika.

"J"

"K"

Kursy – są to współczynniki liczbowe, podawane przy każdym możliwym rozwiązaniu, które określają proporcjonalne szanse na zajście danego wydarzenia sportowego. Kursy mnożymy przez siebie i przez stawkę oraz odbijamy ewentualny podatek, aby przeliczyć potencjalną wygraną. Więcej o kursach bukmacherskich.

Kursy dziesiętne – przykład: 1,85

Kontra – zakład, który zapewni nam zysk bądź zniweluje stratę, bez względu na wynik ostatniego zdarzenia.

Kod Swift – jest to 8 cyfrowy kod, przy pomocy którego bukmacher identyfikuje instytucję finansową, tzn. bank, w którym mamy konto. Niezbędny zwłaszcza do przelewu do zagranicznego banku.

Konto – jest to konto u bukmachera, nie ma nic wspólnego z kontem bankowym.

"L"

Lay – przeciwieństwo zakładu Back. W wolnym tłumaczeniu oznacza "nie wygra".

Liga typerów – uczestniczą w niej osoby, które rywalizują ze sobą w cyklach tygodniowych lub miesięcznych. Zwycięzcy ligi typerów są często nagradzani.

Livebetting – są to zakłady "na żywo " na trwające zakłady, które można obstawić u wielu bukmacherów internetowych. Tego typu zakłady są niezwykle popularne ze względu na możność kontrowania innych postawionych już wcześniej zakładów. Livebetting bukmachera internetowego oferuje nam często również możliwość oglądania za pomocą livestreamingu postawionego zakładu. Więcej o zakładach live.

LiveOdds – inne określenie na zakłady live.

Livescore – strony z wynikami live meczy z wiodących dyscyplin sportowych.

Limit – stosowane są w szczególności w odniesieniu do graczy profesjonalnych, zawodowo zajmujących się bukmacherką. Bukmacherzy w sytuacji częstych i wysokich wygranych przez danego gracza limitują jego konto, tak by mógł stawiać max za np. 50 czy 100 zł. Takie działanie ma na celu ograniczyć straty bukmachera. Inaczej rzecz ujmując jest to górna granica stawki za jaką możemy maksymalnie zagrać. Wyróżniamy również limity na wpłaty, które sami możemy ustalić, aby nie uzależnić się od bukmacherki.

Lucky 15 - system składający się z 4 typów i 15 zakładów, czyli jeden pojedynczy zakład na każdy typ, 6 podwójnych kombinacji, 4 podwójne kombinacje i jedna poczwórna kombinacja.

"M"

Maksymalna stawka – wprowadzany przez bukmachera limit stawki na dane wydarzenie sportowe.

Marża bukmacherska – jest to opłata pobierana od wydarzenia na które oferowany jest zakład. Wraz ze wzrostem popularności wydarzenia marża na nie jest niższa.  Marża jest różnie narzucana przez bukmacherów  i waha się zazwyczaj w przedziale od 10-15 %. Więcej o marży znajdziecie tutaj...

"Masówka" – jest to typ masowo grany przez typerów. Często kończy się niespodzianką i przegraną wszystkich go stawiających. Po postawieniu przez większość ludzi "masówki" bukmacher w celu zniwelowania ewentualnej straty obniża kurs na ten typ.

Middle – jest to kilka sekcja zakładów w których każda z możliwości rezultatu powoduje wygranie chociaż jednego kuponu, a dodatkowo pewien rezultat może spowodować wygranie dwóch kuponów. Więcej o middle.

Minimalna wpłata/wypłata – określone przez bukmachera w regulaminie najmniejsze możliwe środki finansowe jakie trzeba mieć by móc wpłacić lub wypłacić na/z konta.

Moneyline – amerykański rodzaj zakładów na zwycięstwo. Tego typu zakład wnosi się na to która drużyna lub zawodnik odniesie zwycięstwo.

Moneybookers – bardzo wygodne źródło wpłat do bukmacherów internetowych. Bezpieczny i wygodny portfel elektroniczny, z którego środki na konto bukmachera przelać możemy błyskawicznie.

"N"

Neutralny stadion / neutralne boisko / miejsce - Stadion, kort, ring lub inne miejsce, w którym żadna ze stron nie jest gospodarzem.

Nieparzyste/parzyste - zakład na to, czy liczba danych wydarzeń (bramek, punktów, rzutów rożnych itd.) będzie nieparzysta czy parzysta, może dotyczyć całego spotkania lub jego części.

Nokaut (KO) - Nokaut w boksie ma miejsce wtedy, gdy jeden z uczestników nie może podnieść się z desek w określonym czasie po upadku. Nokaut techniczny (nazywany także TKO) to sytuacja, gdy sędzia decyduje, że dany zawodnik nie może kontynuować walki, choć nie został znokautowany.

Non Runner – uczestnik zgłoszony i zapisany do wyścigu, który nie wystartował.

Non-Starter - koń lub uczestnik, który nie wystartuje w wyścigu, do którego został zgłoszony.

"O"

Over – w znaczeniu dosłownym "powyżej". Odnosi się do sumy punktów, bramek w meczu, żółtych kartek, ilości fauli, rzutów wolnych itp. wystawianych przez bukmachera. Stawiając "over" stawiamy, że ów liczba zostanie przekroczona.

Oddsmaker – osoba pracująca dla firmy bukmacherskiej odpowiedzialna za wystawienie i kontrolę kursów na wydarzenia, inaczej zwana analitykiem bukmacherskim.

Odds Against – kursy powyżej 2.00, w których wygrana jest większa niż stawka.

Odds On – przeciwieństwo Odds Against, kursy niższe niż 2.00, wygrana jest mniejsza niż stawka.

Outsider – oznacza zawodnika lub drużynę, która według prognoz bukmachera nie ma żadnych szans na zwycięstwo, a kurs wystawiony na nią jest zawsze bardzo wysoki.

Overtime – "koniec regulaminowego czasu gry".

Overlay – występuje wtedy, jeżeli analitycy źle oszacują szansę na wystąpienie danego wydarzenia,
inaczej rzecz ujmując jest to "przewaga kursowa" patrząc z pozycji gracza do oddsmakera.

Obrót -  wymagany w celu wypłaty depozytu i bonusu. Polega na  postawieniu określonej w regulaminie liczby zakładów o ustalonych kursach, aby móc odblokować bonus.

"P"

Parlay – inaczej zakład wielokrotny.

Patent – określa 7 zakładów zawartych w trzech sekcjach. W każdej sekcji zawiera się 1 pojedyńczy, 3 podwójne i 1 potrójny.

Pewniak – zdarzenie uznawane za graczy za w 100% pewne, które w rzeczywistości nie istnieje.

Pierwsza wpłata – oznacza pierwszą wpłatę na konto gracza u bukmachera.

Pick – angielskie słowo oznaczające typ w którym nie ma faworyta.

Play off - Faza Play Off w lidze sportowej to seria meczów rozgrywanych po normalnym sezonie, w której biorą udział najlepsi uczestnicy walczący o mistrzostwo ligi.

Pointspread – to samo co handicap.

Podwójna szansa – zakład inaczej zwany "z podpórką". Opiera się na dwóch możliwościach Wygrana lub remis, Remis lub przegrana.

Połowa/Pełne spotkanie - stawianie na rezultat do przerwy lub po gwizdku końcowym meczu. Jeśli do przerwy wynik jest 1:0, a mecz zakończy się wynikiem 1:1, wygrywają gracze obstawiający 1/X.

Ponad/poniżej - zakład na to, czy ostateczny rezultat danego wydarzenia będzie ponad ustaloną liczbą goli/punktów itd., czy poniżej jej. Zwykle linia w zakładach typu Ponad/poniżej będzie miała „,5” (np. 1,5) na końcu. Jeśli linia w zakładzie Ponad/poniżej jest całkowita i będzie równa prawidłowemu wynikowi, stawka zostanie zwrócona.

Pool-betting (zakłady z pulą) - stawianie zakładów, w których pieniądze od wszystkich uczestników trafiają do wspólnej puli dla zwycięzców.

Progresja – niezwykle popularny wśród graczy system gry, który opiera się na  stopniowym wzroście stawki w przypadku niepowodzenia, aż do momentu osiągnięcia wygranej. Progresja jest stosowana  głównie przy stawianiu na remisy wybranej drużyny w piłce nożnej i hokeju.

Price – po angielsku linia kursowa, amerykańsku kurs.

Przyłożenie (touchdown) - podstawowa metoda zdobywania punktów w footballu amerykańskim i kanadyjskim. Aby zdobyć przyłożenie, jedna drużyna musi przenieść piłkę do strefy końcowej drugiej drużyny.

Przyłożenie (try) - przyłożenie to podstawowa metoda zdobywania punktów w rugby. Punkty zdobywa się za dotknięcie piłką ziemi w strefie za bramką przeciwnika (lub za linią bramkową).

Public Bet – spotkanie bardzo popularne i często obstawiane np. Real – Barcelona. Bukmacherzy często wykorzystując zainteresowanie spotkaniem, celowo zaniżają kursy, aby spotęgować zyski.

Punkty karne - zakład na całkowitą liczbę punktów karnych w meczu piłki nożnej. Żółta kartka to 10 punktów, czerwona – 25 punktów. Pojedynczy gracz może zdobyć maksymalnie 35 punktów.

Punter – z angielskiego oznacza typera, gracza.

Push – inaczej remis, zakład pozostaje nierozstrzygnięty, a stawka zwrócona.

"R"

Reload bonus – bonus powrotny, mający na celu ponownie zachęcić klienta ten by powrócił do gry u buka.  Adresowany najczęściej do graczy, którzy wcześniej przegrali sporo pieniędzy.

Remis - gdy przynajmniej dwóch uczestników ukończy wydarzenie z tym samym wynikiem.

Runner-up - angielski termin oznaczający uczestnika, który zajmuje drugie miejsce. Czasami osoba na drugim miejscu jest nazywana pierwszym runner-up (ang. first runner-up), a na trzecim – drugim runner-up (ang. second runner-up) itd.

"S"

Samobój - gdy zawodnik sprawi, że piłka trafi do bramki jego zespołu. W takiej sytuacji gol jest liczony na korzyść drużyny przeciwnej.

Scorecast - gdy jednocześnie obstawiasz dwa zdarzenia w jednym wydarzeniu (lub powiązanych wydarzeniach). Np. Strzelec pierwszego Gola i Dokładny wynik.

Singiel – najprostsza, a zarazem uznawana za najlepszą metodę obstawiania. Polega, na tym, że obstawiamy wynik tylko i wyłącznie jednego zdarzenia, więc nasze szanse na wygraną wynoszą w zależności od typu zakładu od 33 – 50 %.

Spadkowe - najniższej notowane drużyny w wyższej lidze, które spadają do niższej ligi.

Spreads – zobacz handicap.

Stawka – jest to suma środków finansowych jakie przeznaczamy na zakład.

Stake – z angielskiego stawka.

Super Heinz - oznacza 120 zakładów, które zawiera się w 7 sekcjach, w tym 21 podwójnych, 35 potrójnych, 35 poczwórnych, 21 piątkowych, 7 szóstkowych, 1 siódemkę.

Support – dział w firmie bukmacherskiej służący pomocą dla klientów. Rozpatruje skargi, wnioski, zażalenia dotyczące wpłat, wypłat, rozstrzygania kuponów i obrotu zakładów.

Surebet – zakład, który bez względu na wynik przyniesie nam zwycięstwo. Surebety otrzymujemy zazwyczaj poprzez porównanie różnic kursowych w różnych firmach bukmacherskich.
Przykład:
ZAKSA- RESOVIA

ZAKSA – 2.05 (Pinacle)      RESOVIA – 2.30 (Bet365)

Stawiając 100 zł na Zaksę i 100 zł na Resovię bez względu na wynik wygramy na czysto od 5-30zł!

"T"

Teaser – to specjalny typ zakładu, który pozwala na zmianę handicapu lub linii powyżej/poniżej w celu zwiększenia szans wygranej. Z opcji tej można skorzystać ww przypadku obstawienia co najmniej dwóch gier.

Tasiemiec – popularny zakład kombinacyjny składający się z kilkunastu zdarzeń o niskich kursach.

Tipster – jest to doświadczony typer, który podaje swoje typy mniej doświadczonym graczom za darmo lub odpłatnie.

Trading – sposób gry polegający na takim stworzeniu i zestawieniu zakładów, które bez względu na wynik dadzą nam surebety (zysk), w dosłownym znaczeniu trading oznacza handlowanie zakładami sportowymi. Więcej o Tradingu.

Trixie - oznacza 4 zakłady w 3 sekcjach, w co wchodzą 3 zakłady podwójne i 1 potrójny.

Typer- osoba zajmująca się typowaniem wyników sportowych.

"U"

Under – "poniżej", analogicznie do "over" oznacza, postawienie zakładu na "poniżej" określonej liczby bramek, punktów itp.

Underdog – to samo co outsider.

Unieważniony / nieważny zakład - zakład, który został uznany za nieważny. Stawka zostaje zwrócona, o ile unieważniony zakład nie był częścią systemu. Wydarzenia unieważnione są rozliczane po kursie 1,00.

"W"

Wirtualny mecz - jest to fikcyjny mecz pomiędzy dwiema różnymi drużynami, które nie grają przeciwko sobie. Wynik będzie zależał od liczby bramek strzelonych przez obie te drużyny w prawdziwych meczach, które te drużyny rozgrywają danego dnia.

Win – wygrana/wygrany.

Wygrana – suma pieniędzy powstała z połączenia iloczynu kursów i stawki obciążona podatkiem.

"V"

Valuebet – zakład z "wartością" , uznawany przez doświadczonych graczy za opłacalny, gdyż kurs na to spotkanie jest bardzo wysoki (często zawyżony). Value betem określa się również zdarzenie z nieoczekiwanie wysokim kursem na drużynę, która jest teoretycznie lepsza od przeciwnika.

"Y"

Yankee - oznacza 11 zakładów zawartych w 4 sekcjach w tym 6 podwójnych, 4 potrójne i 1 poczwórny.

Yield – jest najlepszym wyznacznikiem skuteczności, a zaraz poziomu jaki prezentuje dany typer. Yieldem nazywany stosunek zarobionych do zainwestowanych pieniędzy. Obliczamy go w następujący sposób:

(Suma wygranych - suma stawek)/suma stawek * 100%

"Z"

Zakład bez remisu - zakłady oznaczone jako „Zakład bez remisu” zostaną unieważnione, a Ty dostaniesz zwrot stawki, jeśli wydarzenie zakończy się remisem. W przypadku zakładu „Następna bramka. Zakład bez remisu” – jeśli żadna drużyna nie strzeli bramki, zakład zostanie unieważniony.

Zakład długotrwały – zakład zawierany na dłuższy okres czasu np. na zwycięzcę MŚ w Hokeju.

Zakład dwudrogowy – zakład w skład którego wchodzi dwa rozstrzygnięcia 1 lub 2, under/over.

Zakład trzydrogowy – jest to zakład w którym możliwe jest każde rozstrzygnięcie (1 X 2).

Zakład Last minute – obstawianie zakładów tuż przed jego rozpoczęciem.

Zakład meczowy (1X2) - zakład postawiony na dokładny wynik meczu lub wydarzenia, może dotyczyć całego meczu lub czasu do przerwy. Dostępne opcje to: 1 – Gospodarze, lub drużyna po lewej stronie oferty. X – Remis, lub wybór w środku. 2 – Goście, lub drużyna po prawej stronie oferty.

Zakład o miejsce – zakładamy się, że zawodnik zajmie określone miejsce w zawodach.

Zakłady o stałych kursach - w zakładzie o stałym kursie wypłata zależy od kursów w momencie obstawiania zakładu, niezależnie od późniejszych zmian.

Zakład specjalny – zakład nie związany ze światem sportu. Są to zakłady dotyczące spraw politycznych i rozrywkowych jak np. wybory prezydenckie, nagroda Eurowizji.

Zakłady na tercję - zakłady na rezultat po konkretnej tercji meczu lub spotkania. Dla przykładu, w hokeju na lodzie wyniki częściowe mogą wynosić 2:0 / 0:1 / 1:1, a zwycięski rezultat to 1/2/X.

Zakłady systemowe – zakłady systemowe to takie, które dają nam możliwość popełnienia błędów. Więcej o zakładach systemowych.
Przykład 4 z 5 zdarzeń
Gracz może trafić 4 z 5 meczy i wygrywa kupon, ale jego wygrana jest pomniejszona.
Trafiając 5/5 wygrywamy wszystko, jednak wygrana i tak nie będzie niższa niż na zwykłym zakładzie kombinacyjnym.

Zakłady live – są to zakłady, które możemy obstawiać w trakcie ich trwania, a kursy na nie zmieniają się proporcjonalnie do przebiegu zdarzeń w meczu.

Zakład złożony – to inaczej zakład kombinacyjny, wielokrotny składający się z kilku spotkań na kuponie.