ABC zakładów bukmacherskich - Jak złożyć pierwszy zakład

Już wybrałeś bukmachera i wpłaciłeś depozyt. Jeśli nie zapoznałeś się z poradami dla początkujących zrób to teraz.

Każda z firm udostępnia graczom swoją ofertę. Oferta taka zawiera spis spotkań (zdarzeń), które w danej firmie są dostępne do obstawienia. Przy każdym spotkaniu możliwych jest kilka opcji:
1 - oznacza, że spotkanie wygra gospodarz, lub drużyna wymieniona na pierwszej pozycji jeśli spotkanie odbywa się na neutralnym gruncie
x lub 0 - oznacza, że spotkanie zakończy się remisem
2 - mecz wygrają goście, bądź drużyna wymieniona na drugiej pozycji jeśli spotkanie odbędzie się na neutralnym gruncie
1x - jest to tzw. opcja z podpórką i oznacza, że spotkanie wygrają albo gospodarze albo w spotkaniu padnie remis
x2 - to również opcja z podpórką i oznacza, że spotkanie zakończy się remisem lub wygrają goście
12 - (podpórka) oznacza że mecz wygra drużyna gospodarzy lub drużyna gości. W spotkaniu nie padnie remis.

Każda z w/w opcji ma ustalony indywidualny kurs (jego wysokość różni się w zależności od firmy). Kurs jest to współczynnik potrzebny do obliczania wygranej. Im kurs jest niższy, tym większe szanse na wygranie danej drużyny przewiduje bukmacher. Im kurs jest wyższy, tym mniejsze szanse na wygraną, według bukmachera, ma dana drużyna. Jeśli np. w meczu Real Madryt - Osasuna kurs na wygraną Realu wynosi 1.20, na remis 3.20, a na Osasunę 2.70, to według bukmachera zdecydowanym faworytem jest drużyna Realu, później odpowiednio jest szansa na zwycięstwo Osasuny, a najmniejsza według bukmachera jest szansa na remis w tym spotkaniu. Oczywiście kurs na opcje z podpórką będzie niższy, np. x2 - 1.30, ponieważ istnieje ok. 66% szans, że wytypowany przez Ciebie wynik będzie poprawny (albo remis w spotkaniu, albo wygrana gościa).
Liczenie wygranej omówmy na powyższym przykładzie:
 

	                     1    x    2
	Real Madryt(gospodarz) - Osasuna(gość)  1.20  3.20   2.70
	


Jeśli obstawisz wygraną Realu za, np. 10zl (tzw. Stawka - kwota, którą postanowisz przeznaczyć na dany zakład) i mecz zakończy się takim wynikiem, to Twoja stawka zostanie przemnożona przez kurs, jaki był podany przy opcji 1, czyli: 10zl x 1.20 = 12zl i tyle właśnie wyniesie wygrana. Jeżeli obstawisz remis, to analogicznie: 10zl x 3.20 = 32zl, a za wygraną gościa 10zl x 2.70 = 27zl.
Jeżeli będziesz typował więcej niż jedno spotkanie, to do obliczenia wygranej przemnóż przez siebie wszystkie wytypowane kursy, a potem przemnóż przez stawkę, za którą postanowiłeś zagrać.

 

 

Dla części spotkań bukmacherzy udostępniają do grania różne wersje tego samego zdarzenia (np. wynik do połowy meczu, liczba bramek w meczu itd.). Tutaj znajdziesz objaśnienie oznaczeń.

under/over - chodzi o wytypowanie, czy w danym spotkaniu padnie mniej, czy więcej goli, punktów itp. Na przykład, jeśli przy takim zakładzie będzie 2,5 to znaczy, że w danym spotkaniu liczba bramek będzie poniżej 2,5 (0, 1, 2) - jeśli tak uważasz, obstawiasz opcje 1, albo powyżej 2,5 - wtedy obstawiasz opcje 2 (3 gole i więcej w całym meczu strzelone przez obie drużyny). Ten typ zakładu można spotkać pod oznaczeniem LB (liczba bramek).

handicap - w zakładach bukmacherskich może wystąpić np. handicap -1, wtedy faworytowi na starcie zostaje odjęty jeden gol, punkt, albo +1, wtedy drużynie słabszej do końcowego wyniku dodany jest jeden gol, punkt. Na przykład mecz Real - Osasuna kończy się wynikiem 2:0, to jeśli obstawiłeś handicap (-1, +1) mecz w twoim zakładzie kończy się wynikiem 1:0. Drużynie Realu zostaje odjęty 1 gol. Ten typ zakładu może też mieć oznaczenie H (0 - 1), wtedy dodajemy do końcowego wyniku tyle goli, punktów, ile zapisane jest w nawiasie i dodajemy je gospodarzowi, jeśli punkty będą wpisane po jego stronie H (1 - 0), albo drużynie gości, jeśli handicap będzie wyglądał następująco H (0-1).

handicap azjatycki - tutaj obstawiasz opcje 1 lub 2, jeśli padnie remis, bukmacher zwraca stawkę. Dokładniejszy opis handicapu azjatyckiego znajdziesz w Oswajamy handicapy azjatyckie.

wynik pierwszej połowy - obstawiasz kto wygra pierwszą połowę meczu
1- wygra gospodarz
x- pierwsza połowa zakończy się remisem
2- po pierwszej połowie prowadzić będzie gość

połowa/pełny czas - typujesz jaki wynik będzie po pierwszej połowie spotkania i po jego zakończeniu:
1/x- pierwszą połowę wygra drużyna wymieniona na pierwszym miejscu, a całe spotkanie zakończy się remisem
2/x- pierwszą połowę wygra drużyna wymieniona na drugim miejscu, a całe spotkanie zakończy się remisem
x/x- pierwsza połowa i koniec meczu zakończy się remisem
1/1- pierwsza polowa i cały mecz zakończy się zwycięstwem drużyny wymienionej na pierwszym miejscu
2/2- pierwsza połowa i cały mecz zakończy się zwycięstwem drużyny wymienionej na drugim miejscu
x/1- po pierwszej połowie będzie remis, a całe spotkanie zakończy się zwycięstwem drużyny wymienionej na pierwszym miejscu
x/2- po pierwszej połowie będzie remis, a całe spotkanie zakończy się zwycięstwem drużyny wymienionej na drugim miejscu

Nie podajemy wszystkich możliwych do grania opcji. Jeśli jednak chcesz uzyskać wyjaśnienie, co oznacza któraś z opcji, której tu nie ma, bądź uważasz, że coś jeszcze powinno się tu znaleźć, napisz do nas, a my postaramy się szybko coś z tym zrobić.

 

wkrótce opiszemy jak złożyć pierwszy zakład na przykładzie jednego z bukmacherów.