ABC zakładów bukmacherskich - Live betting - typowanie na żywo

Dowiedz się co to są zakłady live i jak zacząć typować na żywo u bukmachera.

Zakłady live betting to jak sama nazwa wskazuje zakłady sportowe, które możemy stawiać w trakcie trwającego meczu czy też zawodów.

Polegają na tym, że bukmacher zmienia kursy w czasie rzeczywistym, zależnie od tego, co się dzieje na "arenie sportowej". Jeśli typujemy mecz piłki nożnej i rozpoczyna się akcja np. "sam na sam", która grozi zmianą wyniku, zakłady na obie drużyny są zablokowywane do czasu aż na boisku się trochę nie uspokoi. Kiedy pada gol, kursy na zakłady również zmieniają się. Dotyczy to każdej sekundy w trakcie spotkania.

W tym poradniku pokażemy Ci jak zawierać zakłady na przykładzie jednego z bukmacherów dedykowanych dla początkujących graczy.

Wybraliśmy Expekt min. z powodu bardzo łatwej nawigacji dla rozpoczynających przygodę z grą w sieci, a także dlatego, iż ten bukmacher jako jeden z pierwszych oferował swoje usługi dla polaków. Aktualnie ambasadorem uznanej marki Expekt jest Zbigniew Boniek.

Aby zacząć należy się zarejestrować - kliknij w grafikę obok lub wybierz inną firmę.
Wszyscy bukmarcherzy którzy oferują typowanie na żywo są wymienieni w naszym rankingu.

Jeśli nie posiadasz konta u żadnego z bukmacherów wpierw przeczytaj poradnik jak zacząć grać u bukmachera, następnie postaw pierwszy zakład, a zebrane informacje pomogą Ci sie poruszać na stronach o interesujcej Cię tematyce.

Zalety zakładów live:

 • Możliwość jednoczesnego oglądania i obstawiania na żywo.
 • Możliwość obstawienia spotkania w sytuacji gdy zapomnieliśmy lub spóźniliśmy się z obstawieniem przed meczem.
 • Typowanie na faworytów kilka lub kilkanaście minut po rozpoczęciu spotkania - gdy chcemy obstawić na faworyta spotkania, ale uważamy, że kurs przedmeczowy jest za niski warto obstawić zakład kilka lub kilkanaście minut po rozpoczęciu spotkania. Jeśli w tym czasie faworyt nie osiągnął w spotkaniu przewagi to będziemy mogli obstawić go po lepszym kursie niż przed meczem.
 • Uzyskanie większej liczby informacji przed złożeniem zakładu - czasami podczas analizy przedmeczowej dojdziemy do niepewnych informacji np. niewielka kontuzja zawodnika czy też możliwe niepełne zaangażowanie w danym meczu. Prawdziwość takich informacji często decyduje czy chcemy dany typ zagrać a często możemy być ich pewni dopiero gdy widzimy spotkanie na własne oczy. Wtedy z pomocą przychodzą zakłady live.
 • Zmniejszanie strat lub rozmyślenie się z zakładu przedmeczowego - gdy zakład przedmeczowy nie idzie po naszej myśli lub po po prostu rozmyślimy się z wcześniejszego zakładu możemy zmniejszyć ewentualne straty poprzez obstawianie live na przeciwne opcje. Gramy tak zwaną kontrę.
 • Błędy kursowe na naszą korzyść - ze względu na pośpiech jaki towarzyszy zmienianiu kursów live bukmacherzy czasami mylą się i wystawiają wyższe kursy na niektóre opcje niż powinni lub popełniają inne błędy np. błęda linia w zakładzie under/over
 • Dużo większa dawka emocji niż przy standardowym typowaniu.
 • Łatwiejsze wyłapywanie surebetów - często kursy u jednego bukmachera w zakładach live znacząco różnią się od kursów u innego bukmachera dzięki czemu łatwiej można wyłapać surebety gdy mamy konta u wielu bukmacherów. Należy jednak być ostrożnym, bo zatwierdzanie zakładów live trwa kilka sekund i zamiast z surebetem możemy znaleźć się z ze zwykłym zakładem na jedną z opcji
 • Szybkie rozstrzygnięcia - w momencie stawiania niektórych zakładów (np. zakład w piłce nożnej - która drużyna wykona najbliższy rzut wolny) na wynik nie musimy czekać do zakończenia spotkania

Wady zakładów live:

 • Impulsywność podczas obstawiania - w zakładach live dużo częściej zdarza się graczom typować zakłady nieprzemyślane bezpośrednio po przegranej, aby spróbować szybko się "odkuć" co zazwyczaj kończy się jeszcze większą przegraną.
 • Zatwierdzanie kuponu trwa kilka sekund - w zakładach przedmeczowych zatwierdzanie kuponu jest natychmiastowe, natomiast w zakładach live trwa to kilka sekund w czasie których kursy często mogą się już zmienić na niekorzystne dla nas.
 • Mniej popularne sporty rzadko goszczą w zakładach live - z uwagi na mniejszą popularność a co za tym idzie dodatkowe koszty dla bukmachera.

Po zalogowaniu na konto gracza i dokonaniu depozytu, który jest oczywiście wymagany aby móc stawiać w zakładach na żywo, wchodzimy w zakładkę "Na żywo". Wyświetli nam się imponująca lista spotkań (widoczna rónież na poniżej grafice), które aktualnie są możliwe do obstawiania w trakcie ich trwania.

Na zdarzenie możemy typować od razu lub wyświetlić wszystkie kombinacje zakładów. Wybraliśmy zakład, który jednoczesnie możemy oglądać tak zwany live streaming video. Expekt daje możliwość oglądania nawet dwóch transmisji jednocześnie - jak widać poniżej.

Wybieramy interesujący nas zakad - w tym przypadku stawiamy w tenisie na zdobywcę 2 punktu (Set 2, gem 12) po kursie 1,45 gramy za 5 zł. Po wpisaniu stawki wnisimy zakład, jeśli nie chcemy grać czegoś więcej na tym samym kuponie np innego zakładu - tylko wtenczas musimy wziąć pod uwagę, iz możemy nie obstawić już po tym samym kursie, ponieważ zanim wybierzemy kolejny zakład pierwszy kurs może ulec zmianie.

Po akceptacji kuponu widoczny on jest w zakładce "Trwające zakłady na żywo" i czeka na rozstrzygnięcie, które w tym przypadku nastąpi po zakończeniu walki o 2 punkt.

Punkt został zdobyty przez naszego faworyta i po chwili kupon został automatycznie rozliczony, a wygrana dopisana do konta.

Za chwilę możemy wnieść kolejny zakład. Zakład możemy również wnosić nawet kiedy poprzednie nie są jeszcze rozliczone.

Jeśli masz pytania w związku z obstawianiem na żywo skontaktuj się z nami, a postaramy się wyjaśnić każdą kwestię lub jeśli będzie konieczność uaktualnić poradnik.